Program do nagrywania dźwięku. Jaki wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Jaki program do nagrywania dźwięku wybrać?
Wbrew pozorom nagrywanie dźwięku z komputera nie jest trudną i skomplikowaną operacją. Wystarczy zainstalować na dysku twardym odpowiednie narzędzie. Na rynku nie brakuje aplikacji przeznaczonych do realizacji właśnie tego zadania. Pozostaje pytanie: którą propozycję wybrać? Na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji? Duże znaczenie ma bez wątpienia praktyczność danego software'u. Co powinien posiadać, by można go było uznać za użyteczny? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Wiele zależy bowiem od Twoich indywidualnych preferencji oraz oczekiwań.
Polecane karty dźwiękowe
Pomyśl, do czego zamierzasz wykorzystywać poszukiwanie oprogramowanie. Nagrywanie dźwięku to Twój jedyny cel? A może zależy Ci też na obróbce zarejestrowanych danych? Chcesz zmienić prędkość odtwarzania pozyskanego materiału? Zmiksować różne fragmenty? Ściszyć je albo pogłośnić? Udostępnić efekty swojej pracy na portalu społecznościowym? Dokładne określenie planów pozwoli Ci zawęzić pole poszukiwań i odnaleźć program odpowiadający Twoim rzeczywistym potrzebom.
Istnieje też kilka podstawowych, ale niezwykle ważnych kryteriów, które warto uwzględnić podczas wybierania software'u. O jakich aspektach mowa?
- Kompatybilność – programy do nagrywania dźwięku z komputera dostępne obecnie na rynku działają przede wszystkim w środowisku operacyjnym Microsoftu, choć można znaleźć również propozycję tworzone pod Linuxa czy urządzenia marki Apple. Zanim przejdziesz do procesu instalacji, upewnij się, że upatrzona pozycja obsługuje Twój system operacyjny. Sprawdź, jakie oznaczenia posiada dany program do nagrywania dźwięku: Mac, Windows Vista, Windows 10 itp.
- Obsługa – dobry program do obróbki muzyki lub dźwięku z komputera powinien być wyposażony w przejrzysty i czytelny interfejs, najlepiej w polskiej wersji językowej (rozwiąże to problem tłumaczenia poszczególnych komend).
- Zakres oferowanych funkcji – prosty program do nagrywania dźwięku przyda się na początek, w sytuacji gdy nie masz zbyt dużego doświadczenia w realizowaniu tego typu zadań. Jeśli dysponujesz bardziej specjalistyczną wiedzą, sięgnij po rozbudowane narzędzie.
- Cena – nie musisz płacić, by zyskać funkcjonalny software. Program do nagrywania dźwięku za darmo też świetnie spełni swoje zadanie. Wystarczy wybrać odpowiednią aplikację o ugruntowanej pozycji na rynku.
Jak nagrywać dźwięk z komputera?
Warto podkreślić, że zewnętrzne programy do nagrywania głosu na komputerze nie zawsze są potrzebne. Często wystarczy oprogramowanie zainstalowane w systemie operacyjnym przez producenta, na przykład rejestrator dźwięku Windows 10. Jak z niego korzystać? Wejdź w menu Start i uruchom odpowiednią aplikację. Aby rozpocząć nagrywanie, kliknij ikonę mikrofonu. W każdej chwili możesz wstrzymać, wznowić lub całkowicie zatrzymać cały proces. Obsługa software'u przebiega intuicyjnie i nie powinna nastręczać większych trudności nawet laikowi.
Tego typu program do nagrywania audio (dźwięku) nie jest zbyt rozbudowany i zazwyczaj nie pozwala na przetwarzanie zapisanego materiału. Możesz jedynie nadać mu nazwę, przyciąć wybrane fragmenty i udostępnić efekty swojej pracy. Jeśli więc zależy Ci na szerzej zakrojonej obróbce, na przykład plików muzycznych, pobierz i zainstaluj na dysku zewnętrznym program do nagrywania głosu z funkcją edycji dźwięku.
Najlepsze programy do nagrywania dźwięku na komputerze
Jedną z najbardziej popularnych, a jednocześnie darmowych aplikacji jest bez wątpienia Audacity. To zaawansowany program do obróbki audio oparty na otwartym kodzie źródłowym. Posiada mnóstwo różnego rodzaju funkcji. Pozwala nie tylko na edytowanie plików, lecz także nagrywanie dźwięku. Do jego niewątpliwych atutów należy minimalistyczny i prosty w obsłudze interfejs, dzięki któremu wszystkie operacje – poczynając od standardowego przycinania, a na bardziej skomplikowanych czynnościach skończywszy – przebiegają szybko i sprawnie.
Na uwagę zasługuje również inny bezpłatny program do obróbki dźwięku o nazwie Traverso. Co wyróżnia go spośród innych aplikacji? Podobnie jak w pierwszym przypadku, intuicyjna i prosta obsługa. Aplikacja służy przede wszystkim do rejestrowania dźwięku, ale można go też wykorzystać na przykład do miksowania utworów, nagrywania płyt CD czy bezblokowego przetwarzania audio. Pliki są zapisywane w różnych formatach, zarówno tych mniej, jak i częściej używanych. Wykonywanie poszczególnych operacji ułatwiają skróty klawiszowe.
Czy karta muzyczna poprawia dźwięk?
Wiesz już, jak działa nagrywarka głosu i programy do obróbki zarejestrowanych materiałów, a czy istnieją inne sposoby na poprawę jakości audio w komputerze? Tak. Może w tym pomóc dedykowana karta dźwiękowa. O tym rozwiązaniu powinni pomyśleć przede wszystkim zagorzali pasjonaci gamingu oraz osoby zawodowo związane ze światem muzyki (między innymi piosenkarze, instrumentaliści itp.). Jeśli używasz komputera do standardowych zastosowań (nauka, praca biurowa), kupowanie zaawansowanych podzespołów jest mało opłacalne.
Sam kontroler nie wystarczy jednak, by poprawić jakość dźwięku w pececie. Potrzeba jeszcze dodatkowych akcesoriów. Mowa tu o wysokogatunkowych głośnikach lub słuchawkach (wszystko zależy od Twoich indywidualnych przyzwyczajeń). Dopiero inwestycja we wspomniane urządzenia peryferyjne pozwoli wykorzystać pełen potencjał drzemiący w karcie dźwiękowej.
Znajdziesz w Morele
Mikrofony gamingowe - Mikrofony - Karty dźwiękowe zewnętrzne - Karty dźwiękowe wewnętrzne - Karty dźwiękowe USB
Komentarze (0)